Zmiany w JPK – likwidacja oznaczeń MPP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne zmiany w zakresie plików JPK_V7. Jakiś czas temu zapowiedziano obowiązkowe oznaczenia dla poszczególnych transakcji, aczkolwiek po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, zmieniono koncepcję i tym sposobem najprawdopodobniej zostaną zlikwidowane oznaczenia MPP w plikach JPK.

MPP, a więc mechanizm podzielonej płatności, bądź po prostu split payment. Polega ona na dokonaniu płatności za fakturę na dwóch oddzielnych rachunkach bankowych, a dokładniej wartość netto trafia na rachunek bankowy dostawcy, z kolei wartość podatku VAT jest kierowana na jego specjalny rachunek VAT.

Mechanizm ten jest obowiązkowy dla niektórych transakcji, które wymienia załącznik nr 15 do Ustawy VAT, gdzie wartość brutto transakcji między przedsiębiorcami musi wynosić przynajmniej 15 000 zł.

Na obecną chwilę nie jest znana dokładna data, kiedy przestanie obowiązywać oznaczenie MPP w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Mimo tego, iż na stronie Rządowego Centrum Legislacji już zostały opublikowane propozycje zmian, które określono w czasie wspomnianych już konsultacji społecznych.

O wprowadzanych zmianach będziemy informować na bieżąco, a więc zachęcamy do śledzenia naszych wpisów, bądź do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy szczegółowo omówią pojawiające się zmiany przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *