Już zapewne zdecydowana większość polskich przedsiębiorców wie o tym, iż Prezydent podpisał ustawę o kasach fiskalnych online, której skutkiem będzie, iż przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób, które działalności nie prowadzą, będą zobowiązani do wycofywania się ze stosowania w rozliczeniach tradycyjnych kas fiskalnych.
Pierwsze założenie owej zmiany informowało nas o tym, iż obowiązek ten jednocześnie spadnie na wszystkich przedsiębiorców w styczniu 2018 roku. Plany te uległy jednak zmianie i działania postanowiono rozłożyć w czasie, a trwająca pandemia COVID-19 jeszcze bardziej zmiany te przeciągnęła.
Styczeń 2020 r. – obowiązkiem wprowadzenia kas fiskalnych online obciążone zostały warsz5taty samochodowe, jak również podmioty zajmujące się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, a także gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Styczeń 2021 r. – obowiązkiem wprowadzenia kas fiskalnych online obciążone zostały hotele, pensjonaty oraz gastronomia. Zmiana dotknęła również podmiotów zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu, innych paliw wytwarzanych z węgle, węgla brunatnego, koksu oraz półkoksu w celach opałowych.
Z kolei w lipcu 2021 r. obowiązek wdrożenia kas fiskalnych online spadnie również na podmioty działające w zakresie fryzjerstwa i kosmetologii, budownictwa, opieki medycznej i stomatologicznej, prawa, a także klubów fitness.
Celem wprowadzenia kas fiskalnych online jest chęć:
– uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce,
– wprowadzenia standardu protokołu komunikacyjnego do centralnego repozytorium kas dla nowych urządzeń fiskalnych, które zostaną wprowadzone do eksploatacji,
– wyeliminowania z obiegu przestarzałych urządzeń, które w większości przypadków nie są dostosowane pod aktualne wymogi.
Jeśli pojawią się pytania, bądź wątpliwości – nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby wszystko stało się jasne.