Zmiana formy opodatkowania 2022

Strona główna

Od nowego roku przedsiębiorcy muszą dostosować się do zmian w zakresie przepisów prawa podatkowego. Założenia Nowego Ładu sprawiły, że wielu właścicieli firm nie wie jaką formę opodatkowania wybrać oraz w jaki sposób prowadzić księgowość od 2022 roku. Do kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania?

W 2022 roku istnieje możliwość wyboru:

  • podatku na zasadach ogólnych
  • podatku liniowego
  • ryczałtu

KARTA PODATKOWA 2022

Warto zaznaczyć, że z tej formy opodatkowania mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy do tej pory byli w ten sposób opodatkowani.

Warto zaznaczyć, że od odpowiednio wybranej formy opodatkowania uzależniony jest ostateczna wysokość dochodu przedsiębiorstwa. Decydując się na zmianę należy odpowiednio przeanalizować dostępne formy oraz dostosować do branży (najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradców podatkowych, którzy pomogą wybrać najlepszą formę opodatkowania).

Wybierając formę opodatkowania należy również zwrócić uwagę na wysokość składki zdrowotnej, której po wprowadzeniu założeń Nowego Ładu nie można odliczyć od podatku.

Zmiana formy opodatkowania 2022 – do kiedy?

  • osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej mają czas do 20 stycznia
  • osoby wybierające podatek liniowy lub ryczałt na dokonanie zmiany mają czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to osiągnęli pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego (20 luty 2022r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *