Staż pracy a emerytura

Staż pracy i umiejętność jego obliczania są bardzo ważne. Jest to okres, w którym byliśmy zatrudnieni na umowę o pracę. To dzięki niemu przysługuje nam więcej dni urlopu, nagrody jubileuszowe czy emerytura.
Moment, w którym przejdziemy na emeryturę nie jest tylko ustalany przez nasz wiek. Ma na to wpływ jeszcze inny czynnik, mianowicie- staż pracy. Lata stażu liczą się inaczej u mężczyzn i u kobiet. 

Staż pracy:

KOBIETY- MIN. 20 LAT
MĘŻCZYŹNI- MIN. 25 LAT

Wiek emerytalny:

KOBIETY- MIN. 60 LAT
MĘŻCZYŹNI- MIN. 65 LAT

Należy zwracać uwagę na te dane, gdyż są one często zmieniane. Aby obliczyć ile przysługuje nam emerytury, można skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego w Internecie. Do jej ustalenia potrzebujemy trzy czynniki: kwotę bazową, podstawę wymiaru za okresy składkowe i nieskładkowe.
Kwota bazowa to część socjalna emerytury, jest to 100% przeciętnego wynagrodzenia+ odjęte wszystkie składki ubezpieczenia itp.
Okresy składkowe, to ten czas, gdy pracownik był zatrudniony, czyli opłacał składki na emeryturę.
Okresy nieskładkowe, czyli wtedy, kiedy składki nie były pobierane, ale nadal są wliczane do emerytury- okres pobierania renty, chorobowe, opiekuńcze, bezpłatny urlop.

Średnia wysokość emerytury w Polsce to 2236,84 zł. Średnia dla mężczyzn to 2177,8 zł, natomiast dla kobiet, dwa razy niższa- 1065,38 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *