Praca z dokumentami księgowymi

Każde biuro rachunkowe funkcjonuje w inny sposób. Podobnie jak każda firma, niezależnie od branży, musi ono wypracować sobie swoje metody, wybrać model podziału obowiązków i obrać własne wewnętrzne zasady.

Pierwszą kwestią jaką należy rozważyć organizując pracę biura jest podjęcie decyzji dotyczącej tego czy obsługą danej firmy będzie zajmował się jeden pracownik i tym samym klient będzie posiadał kontakt do dedykowanej księgowej, czy każdym klientem będzie zajmował się zespół pracowników.

Praca z dokumentami księgowymi może zostać podzielona na 4 etapy, takie jak:
– przyjmowanie dokumentów i wprowadzanie ich do systemu księgowego,
– dekretacja dokumentu,
– księgowanie dokonanej transakcji,
– archiwizacja dowodów księgowych i powstałych dokumentów.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest podział obowiązków pomiędzy osobę wprowadzającą, a księgującą. Pierwsza z nich zajmuje się wprowadzeniem otrzymanych dowodów księgowych do systemu księgowego oraz ich segregacją i porządkowaniem w archiwum. Do drugiej z osób – księgowej, należy z kolei dekretacja oraz księgowanie. Model ten ogranicza ryzyko popełnienia błędów, podnosi wydajność oraz pozwala zaoszczędzić czas pracownika o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach, dzięki ograniczeniu jego udziału w prostych ale czasochłonnych czynnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *