Podatki ponadnarodowe

Strona główna / Księgowość / Podatki ponadnarodowe

Polska należy do Unii Europejskiej, która narzuca obowiązki podatkowe. Na rok 2021 i dalsze przewidziane są nowe podatki, które obciążać będą Polski budżet.

Oprócz podatków, które opłacane są na poziomie krajowym, z uwagi na przynależność do Unii Europejskiej, Polska ma obowiązek stosowania podatków narzucanych przez UE.
W 2021 roku pojawią się prawdopodobnie 2 nowe podatki.

1. Podatek Cyfrowy
Podatek ten polega na narzuceniu opodatkowania na niektóre ponadgraniczne dochody, z tytułu korzystania z technologii cyfrowych, bazujących na lokalizacji konsumenta. Nowa danina jest póki co w trakcie negocjacji, a Polska wstrzymała się z jej wdrożeniem do zakończenia obrad.
2. Podatek od plastiku
Podatek od nie poddanych recyklingowi odpadów tworzyw sztucznych pojawił się w Polsce z 1 stycznia 2021 roku. Wynosi on 0,8 euro w przeliczeniu na kilogram odpadów ( 800 euro za tonę). Podatek stanowi rozwiązanie proekologiczne i ma zachęcać do dbania o środowisko. Podatek od plastiku najbardziej obciążający będzie dla krajów Unii, które słabo radzą sobie z recyklingiem i gospodarką odpadami.
W kolejnych latach pojawić mają się kolejne podatki, wśród których znajdzie się podatek węglowy.
3. Podatek węglowy
4. Podatek od transakcji finansowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

open

Uzyskanie wniosków o niezaleganiu w ZUS oraz US || Składanie wniosków do KRS w imieniu Klienta || Wnioski do BDO || JPK_V7