Podatek liniowy jest to taka forma opodatkowania firmy, której stawka podatku dochodowego jest zawsze taka sama, bez względu na wysokość osiągniętych przez przedsiębiorcę dochodów.
Bez wątpienia największą zaletą podatku liniowego jest fakt, że jego stawka nie zmienia się, nawet gdy firma w danym roku osiągnie bardzo wysokie dochody. W przypadku przedsiębiorcy, który osiągnął 250 tys. dochodu będzie wielką różnicą zapłacenie 19% podatku, a nie 32%, co byłoby konieczne przy opodatkowaniu skalą. Oznacza to sporą oszczędność szczególnie dla dobrze prosperujących firm.
Właśnie te możliwe do osiągnięcia bardzo duże oszczędności sprawiły, jednak, że ustawodawca przewidział spore ograniczenia dla tzw. liniowców. I tak przy rozliczeniu rocznego PIT nie mogą oni korzystać z ulg podatkowych. Dodatkowo liniowcy nie mogą uwzględniać w swoich rozliczeniach kwoty wolnej od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.
Podatek liniowy pozwala na zmniejszenie przychodów firmy o koszty ich uzyskania. Jak określono w przepisach, koszty uzyskania przychodów to wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością, których celem jest uzyskanie, zabezpieczenie lub zachowanie źródeł przychodów. Muszą być one odpowiednio udokumentowane np. przy pomocy faktur lub rachunków