Księgowość spółki partnerskiej

Spółka partnerska to specyficzna forma działalności gospodarczej skupiająca osoby fizyczne, które wykonują wolny zawód. Zaliczana jest ona do spółek osobowych.

→  KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

Spółka partnerska może (podobnie jak spółka cywilna czy jawna) prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Jest to uproszczona forma księgowości, więc wielu przedsiębiorców jest w stanie prowadzić ją samodzielnie. Nie wyklucza się również skorzystania z usług biura rachunkowego, bo jego pomoc w zakresie księgowości prostej jest stosunkowo tania.

→  KSIĘGI HANDLOWE

Jeżeli przychody spółki partnerskiej w danym roku obrotowym przekroczą równowartość 1 200 000 euro, to jest ona zobowiązana do prowadzenia ksiąg handlowych. Dla przedsiębiorców oznacza to często wielki problem, gdyż trzeba przyznać, że księgowość pełna jest systemem skomplikowanym i kosztownym. Jednak trzeba też zauważyć fakt, że na pewnym etapie prowadzenia działalności jest ona niezbędna do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Do momentu, gdy przychody spółki partnerskiej są niższe niż 1,2 mln euro, ma ona wybór co do formy prowadzenia księgowości.  

One thought on “Księgowość spółki partnerskiej

Comments are closed.

Call Now Button