Spółka komandytowo-akcyjna jest połączeniem dwóch form spółek, w którym występują dwa rodzaje wspólników- komplementariusze (wspólnicy aktywni) i akcjonariusze (wspólnicy pasywni). Jeśli chodzi o księgowość i formę jej prowadzenia- założyciele nie mają wyboru, bowiem istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych.
Księgowość pełna polega na ewidencjonowaniu niemal każdego zdarzenia gospodarczego, nawet takiego, które nie powoduje zmniejszenia czy powiększenia majątku, np. utrata wartości środka trwałego lub groźba wypłaty odszkodowania. Każdą operację ujmuje się podwójnym zapisem na kontach. Zasady tej ewidencji są zawarte w Ustawie o Rachunkowości.
Nie da się ukryć, że w tych formach, w których istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych- są one uznawane za wadę. Wynika to z faktu, że są bardzo skomplikowane, bowiem ich prowadzenie reguluje wiele przepisów prawnych. No i oczywiście szczególnym ich minusem jest koszt utrzymania. Wymaga poniesienia wielu nakładów w przypadku zatrudnienia pracownika księgowego. Chodzi o wynagrodzenie, wynajem biura, zakup niezbędnych maszyn i urządzeń.
Jednak wszystko, co ma swoje wady, musi mieć także zalety. Jakie plusy ma pełna księgowość? Pokazuje pełen obraz finansowy przedsiębiorstwa, pozawala na obserwację wydatków i przychodów oraz ich analizę. Możemy także dzięki niej dostrzec konieczność wprowadzenia zmian w przedsiębiorstwie. No i na koniec- ewidencjonowany jest dosłownie każdy grosz przepływający przez przedsiębiorstwo. Informuje nas więc nie tylko o tym ile zarobiliśmy, ale też o tym, gdzie znajdują się pieniądze firmy.
Twoje posty zawierają przydatne informacje, a blog jest bardzo ciekawy. Z pewnością będę go jeszcze odwiedzać. Powodzenia! 🙂