Księgowość spółki komandytowej

Spółka komandytowa, to specyficzna forma działalności, którą zakłada się w celu prowadzenia przedsiębiorstwa pod własną firmą. Pozwala ona na prowadzenie biznesu o szerokim zakresie i dowolnym rozmiarze. Daje też wspólnikom swobodę, jeśli chodzi o kształtowanie odpowiedzialności za zobowiązania. Występują tutaj bowiem komplementariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a także reprezentują ją na zewnątrz. Są też komandytariusze, którzy odpowiadają jedynie do wyznaczonej sumy komandytowej i mogą reprezentować spółkę tylko w roli pełnomocników.

Jeśli chodzi o księgowość spółki komandytowej, to niestety trzeba ją prowadzić w formie pełnej. Niestety czy stety? To zależy z jakiej strony na tę kwestię spojrzymy. Jeśli chodzi o negatywy to na pewno trzeba wspomnieć, że
ksiegowosc-spolki-komandytowejprowadzenie ksiąg handlowych, to zadanie skomplikowane, wymagające znajomości wielu przepisów, które ciągle się zmieniają. Nie da się ukryć też, że ponosi się przy tym nie małe wydatki (chodzi tu o wynagrodzenie dla pracownika bądź zapłatę za usługi biurowi rachunkowemu). Z drugiej jednak strony księgowość pełna to zobrazowanie finansów przedsiębiorstwa, które umożliwia nam dokonywanie analiz, obserwowanie wydatków i przychodów firmy, zauważanie potrzeby wprowadzenia zmian. Dzięki niej żaden grosz, który wydaliśmy lub który wpłynął do przedsiębiorstwa, nie umknie naszej uwadze.

One thought on “Księgowość spółki komandytowej

Comments are closed.