Księgowość spółki komandytowej

Spółka komandytowa, to specyficzna forma działalności, którą zakłada się w celu prowadzenia przedsiębiorstwa pod własną firmą. Pozwala ona na prowadzenie biznesu o szerokim zakresie i dowolnym rozmiarze. Daje też wspólnikom swobodę, jeśli chodzi o kształtowanie odpowiedzialności za zobowiązania. Występują tutaj bowiem komplementariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a także reprezentują ją na zewnątrz. Są też komandytariusze, którzy odpowiadają jedynie do wyznaczonej sumy komandytowej i mogą reprezentować spółkę tylko w roli pełnomocników.

Jeśli chodzi o księgowość spółki komandytowej, to niestety trzeba ją prowadzić w formie pełnej. Niestety czy stety? To zależy z jakiej strony na tę kwestię spojrzymy. Jeśli chodzi o negatywy to na pewno trzeba wspomnieć, że
ksiegowosc-spolki-komandytowejprowadzenie ksiąg handlowych, to zadanie skomplikowane, wymagające znajomości wielu przepisów, które ciągle się zmieniają. Nie da się ukryć też, że ponosi się przy tym nie małe wydatki (chodzi tu o wynagrodzenie dla pracownika bądź zapłatę za usługi biurowi rachunkowemu). Z drugiej jednak strony księgowość pełna to zobrazowanie finansów przedsiębiorstwa, które umożliwia nam dokonywanie analiz, obserwowanie wydatków i przychodów firmy, zauważanie potrzeby wprowadzenia zmian. Dzięki niej żaden grosz, który wydaliśmy lub który wpłynął do przedsiębiorstwa, nie umknie naszej uwadze.

One thought on “Księgowość spółki komandytowej

Comments are closed.

Call Now Button