Kontrole w firmach, które korzystają z tarcz antykryzysowych

Strona główna / Księgowość / Kontrole w firmach, które korzystają z tarcz antykryzysowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, iż po uspokojeniu się sytuacji z pandemią COVID-19, wszczęte zostaną liczne badania oraz kontrole w przedsiębiorstwach, które skorzystały z ochrony gospodarki wprowadzonej przez rząd w celu przeciwdziałania negatywnych skutków zamrożenia polskiej gospodarki. Mowa o wprowadzonych tarczach antykryzysowych, które kolejno zaczęły działać 31 marca, 18 kwietnia, 16 maja oraz 24 czerwca.

Celem zapowiedzianych kontroli jest zweryfikowanie podstawy udzielenia wsparcia firmom, które z niego skorzystały przede wszystkim w zakresie dwóch elementów, a mianowicie:
– 3 miesięcznego zwolnienia z opłacania składek ZUS,
– świadczeń postojowych dla zleceniobiorców oraz samozatrudnionych.

Według stanowiska ZUS-u, pomoc oferowana przedsiębiorcom była przyznawana w trybie natychmiastowym, dlatego przyznawano ją na podstawie składanych oświadczeń oraz wniosków. Nie przeprowadzano dogłębnej weryfikacji sytuacji gospodarczej w przypadku przedsiębiorców składających wnioski o udzielenie pomocy.

Niestety krótkie odstępy czasowe pomiędzy wprowadzanymi tarczami antykryzysowymi z pewnością spowodują, że kontrole przeprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą utrudnione. Spowodowane jest to tym, iż przepisy zmieniały się bardzo często.

Zgodnie z tym, co mówią eksperci w zakresie spraw ubezpieczeń społecznych, chęć udowodnienia przez ZUS nieprawidłowości w zakresie pobierania świadczeń oraz zwolnień w opłacaniu składek, będzie bardzo utrudnione z powodu wysokiego skomplikowania przepisów, a także dużego pola do interpretacji. Mówi się nawet o tym, iż przedsiębiorcy, którzy pozwolili sobie na takie naciągnięcie przepisów na swoją korzyść, nie poniosą z tego tytułu żądnej odpowiedzialności. Nie dotyczy to przedsiębiorców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy obowiązującego prawa, ponieważ oni na pewno zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

open

Uzyskanie wniosków o niezaleganiu w ZUS oraz US || Składanie wniosków do KRS w imieniu Klienta || Wnioski do BDO || JPK_V7