Ile płacimy za wynajem biura?

biuroKażda, nawet mała firma potrzebuje swojej siedziby. Biuro powinno mieć dogodną lokalizację i odpowiednią powierzchnię dlatego najczęściej właściciele muszą je wynajmować. W zależności od wielkości miasta i lokalizacji, cena za wynajem 1 m² wynieść może nawet 108 zł.

Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o wynajmie biura powinno być określenie jakiej wielkości biura potrzebujemy, i sprawdzenie czy wielkość ta nie łamie przepisów BHP.
Cena zmienia się również w zależności rodzaju budynku w jakim chcemy wynająć powierzchnie. Biura w niewielkich biurowcach są o wiele tańsze niż te w nowoczesnych obiektach, ale zazwyczaj nie są one wyposażone.

W BIUROWCACH:

Najtaniej powierzchnie pod biuro możemy wynająć w Łodzi, w centrum za m² zapłacimy 61 zł, a na uboczu miasta cena spada aż do 24 zł/m².
Do najdroższych miast zaliczają się Warszawa i Wrocław, gdzie za m² płacimy nawet 82 zł.

W NOWOCZESNYCH OBIEKTACH:
W miastach regionalnych, za metr kwadratowy biura kosztuje od 45-65 zł. Najdrożej jest oczywiście w centrum Warszawy, tam cena sięga 110 zł/m².
Wymagania dotyczące wynajmu powierzchni w nowoczesnym wieżowcu są wygórowane, zazwyczaj nie wynajmuje się mniej niż 100 m², a umowę podpisuje się na co najmniej 2 lata.

W tym przypadku najtaniej jest w Lublinie, tam zapłacimy średnio 46 złotych za metr kwadratowy, w drapaczu chmur w centrum miasta.

Za luksusową powierzchnię biurową w warszawskim wieżowcu trzeba zapłacić średnio 108 zł za metr kw.

W KRAKOWIE:
W małym biurowcu za 1 m² musimy zapłacić od  33- 80 zł, natomiast w nowoczesnym biurowcu maximum stanowi 62,70 zł a minimum to 54,30 zł.

Nasze wydatki nie kończą się w momencie wynajęcia biura, doliczyć trzeba również koszty związane z zatrudnieniem pracowników oraz z wyposażeniem ich miejsc pracy.