Wybór programu do KPiR

Obowiązujące w Polsce przepisy Kodeksu Spółek Handlowych mówią o tym, iż znana wszystkim Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) nie musi być prowadzona w formie tradycyjnej, a więc papierowej. Mamy XXI wiek i w tych czasach z obowiązku tego można się wywiązywać w formie elektronicznej, co będzie możliwe dzięki doborowi odpowiedniego oprogramowania komputerowego.

Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru mnóstwo programów, które zostały opracowane z myślą o prowadzeniu księgowości. Istnieje jednak kilka różnic, które mogą znacznie wpływać na ich sprawność, a mianowicie są to renoma, funkcjonalność, producent, a także cena. Wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest prostym zadaniem, dlatego poniżej przedstawimy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze najważniejsze jest to, aby dany program komputerowy działał zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Ważne również jest to, aby producent zapewniał aktualizacje oprogramowania w razie wprowadzenia nowych przepisów.

Po drugie ważne jest to, aby producent umożliwił kupującemu korzystanie przez jakiś czas z wersji próbnej, która jest bardzo istotna dla podjęcia ostatecznej decyzji. Korzystając z wersji próbnej przedsiębiorca ma możliwość przetestowania oprogramowania i stwierdzenia czy spełnia ono oczekiwania jego przedsiębiorstwa.

Po trzecie producent powinien zagwarantować Klientowi tzw. obsługę posprzedażową, do której zaliczają się m.in. gwarancja na dany program w razie problemów z jego działaniem, możliwość kontaktu telefonicznego lub mailowego w razie pytań związanych z użytkowaniem oprogramowania, dokładnie opracowaną instrukcję użytkowania, odpowiednio przygotowane szkolenie (może być w wersji online), a także możliwość oddania oprogramowania do serwisu naprawczego.

Po czwarte producent oprogramowania komputerowego powinien opracować je w taki sposób, aby korzystanie z niego było łatwe i przejrzyste. Prócz tego bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na wypadek konieczności tworzenia kopii bezpieczeństwa wszystkich danych wprowadzanych do systemu.

Po piąte istotne jest, aby wybrane oprogramowanie pochodziło od sprawdzonego i przede wszystkim polecanego producenta, który jest w stanie zagwarantować wysoką jakość wykonania, a także bezproblemowe jego działanie.

Call Now Button