Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe są dokumentami, które muszą zawierać zapis wszelkich transakcji, obrotów oraz sald, gdyż są prowadzone w oparciu o dowody księgowe. Prowadzeniem ksiąg rachunkowych mogą zajmować się właściciele przedsiębiorstwa, bądź podmioty do tego uprawnione (biuro rachunkowe, księgowi itp.).

Bardzo często otrzymujemy od Państwa zapytanie o to, jakie podmioty są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zatem dzisiaj postaramy się Państwu odpowiedzieć na owe pytanie.

Podmiotami, które w głównej mierze muszą prowadzić księgi rachunkowe, są:
– osoby fizyczne,
– spółki jawne,
– spółki partnerskie,
– spółki cywilne.
Na każdym z tych podmiotów obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych pojawia się po przekroczeniu wartości przychodu o równowartości 2 000 000 euro.

Bez względu na wysokość przychodów, prowadzenie ksiąg rachunkowych spoczywa na:
– spółkach handlowych,
– spółkach z o.o.,
– spółkach komandytowych,
– spółkach z o.o. komandytowych,
– gminach, powiatach itp..

Księgi rachunkowe są sposobem na prowadzenie księgowości, który jak każdy inny – ma swoje wady oraz zalety. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć szczegółowy podgląd na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa, która pozwala na dobór odpowiednich działań. Z drugiej jednak strony prowadzenie ksiąg rachunkowych jest również czasochłonne i skomplikowane, co wymaga od przedsiębiorcy bycia na bieżąco z wszystkimi zmieniającymi się przepisami prawa.

W sytuacji jeśli przedsiębiorca nie ma doświadczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, zaleca się podjęcie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Call Now Button