Opcja pozwalająca przedsiębiorcom na sporządzenie faktury zbiorczej, daje również możliwość udokumentowania kilku transakcji jednocześnie. Istotne jednak jest to, aby operacje te były wykonane przez jednego przedsiębiorcę dla jednego kontrahenta. Natomiast przepisy obowiązujące w Polsce, nie do końca precyzują owe zagadnienie.
Przedmiotem faktury zbiorczej jest kilka dostaw towarów, które zostały zamówione przez jednego kontrahenta, a także które powinny odbyć się w jednym miejscu. Ewentualna możliwość wystawienia owego dokumentu zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązuje przez 15 dni miesiąca, który następuje po miesiącu dokonania dostawy.
W fakturze zbiorczej należy zawrzeć informacje obowiązkowe do których zaliczamy datę wystawienia faktury, nazwę podatnika oraz kontrahenta, nazwę towaru, numer NIP spółki, datę zakończenia dostawy, itp..
Możliwość wystawienia faktur zbiorczych daje przedsiębiorcom możliwość obniżenia kosztów księgowych. Dodatkowo jest to także oszczędność czasu oraz zminimalizowanie ilości wystawianych dokumentów. Prócz tego umożliwia to łatwiejsze weryfikowanie prawidłowości w danych na fakturze.