Pełna księgowość 2023 – jaki obowiązuje limit przychodów w 2023, po którego przekroczeniu należy przejść na pełną księgowość? Na co należy zwrócić uwagę prowadząc ewidencje księgową?
Pełna księgowość stanowi najbardziej rozbudowaną i szczegółową formę ewidencji księgowej. Warto zaznaczyć, że jej prowadzenie wymaga posiadania aktualnej wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawnych, limitów a także innych regulacji. Istotne jest, że prowadząc w prawidłowy sposób pełną księgowość możemy swoje decyzje opierać na rzetelnym obrazie finansowym jednostki bez ryzyka utraty bezpieczeństwa.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy pełna księgowość jest obowiązkowa bez względu na przychody?
- Jakie obowiązuje limit przychodów w 2023 roku?
- Jak dokonać przeliczenia limitu na złotówki?
Kiedy pełna księgowość jest obowiązkowa bez względu na przychody?
Do prowadzenia pełnej księgowości bez względu na wysokość przychodów zobowiązane są takie podmioty jak:
- spółki handlowe
- jednostki opierające swoje działania i zasady prawa bankowego, przepisy o obrocie papierami wartościowymi, przepisy o funduszach inwestycyjnych, przepisy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
- samorządy
- zakłady budżetowe
- fundusze celowe
- oddziały zagraniczne
- jednostki działające w oparciu o otrzymane dotacje i subwencje
Jakie obowiązuje limit przychodów w 2023 roku?
Limit przychodów obligujący do przejścia na pełną księgowość w 2023 roku wynosi 9.654.400 zł
Jak dokonać przeliczenia limitu na złotówki?
Przeliczenia należy dokonać w oparciu o średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Warto podkreślić, że wielu przedsiębiorców decyduje się na pomoc biura rachunkowego w zakresie prowadzenia księgowości firmy. Powierzenie obowiązków księgowych specjalistom pozwala przedsiębiorcy skupić swoją uwagę na rozwoju firmy.
INNE PUBLIKACJE:
Jakich pełnomocnictw potrzebuje biuro rachunkowe?