O tym jak urząd skarbowy wspiera przedsiębiorców

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że pracownicy urzędu skarbowego mają wiele narzędzi i możliwości udzielania podatnikom pomocy. Często nie zastanawiamy się nad tym, że zamiast obawiać się urzędu skarbowego powinniśmy korzystać z wiedzy i doświadczenia pracujących tam ludzi.

1. Rozliczenie roczne

Każdy podatnik może przed upływem terminu składania deklaracji udać się do urzędu skarbowego i poprosić o pomoc. Urzędnicy mają obowiązek udzielić im pomocy i podpowiedzieć w jaki sposób wypełnić deklarację. W niektórych placówkach ustalane są nawet dyżury, w czasie których można poprosić nawet o wypełnienie druków w naszym imieniu.

2. Interpretacja przepisów

Dla wielu osób fizycznych i przedsiębiorców przepisy podatkowe są niejasne i trudno je zinterpretować. Często trudno jest jednoznacznie określić jak dany przepis należy rozumieć. Z pomocą przychodzą jednak urzędnicy, którym możemy przedstawić swoje wątpliwości i poprosić o zinterpretowanie przepisu, który sprawił nam problem.

3. Błędy i pomyłki

Jeśli podatnik zorientuje się, że w złożonym przez niego dokumencie pojawiła się pomyłka, ma prawo zgłosić się do US i poprosić urzędnika o pomoc. Pracownik urzędu ma obowiązek wyjaśnić jak naprawić błąd by nie ponieść żadnych konsekwencji.