Komu zlecić prowadzenie księgowości?

W ramach przypomnienia: KSIĘGOWOŚĆ ZDALNA!

W firmie księgowość można prowadzić na trzy sposoby. Pierwszy wariant to samodzielna księgowość. Stosują ją często biznesmeni, którzy wybrali księgowość uproszczoną i nie jest ona dla nich większym problemem. To znaczy potrafią sobie z nią poradzić np. korzystając z pomocy właściwych programów, bądź mieli już do czynienia wcześniej z tematem rachunkowości, znają jej przepisy i ujęcie w ewidencji łatwych operacji gospodarczych łączących się z przychodami i wydatkami nie jest dla nich trudne. Jest to rozwiązanie, które pozwala na duże oszczędności w firmie – nie musimy płacić nikomu za zajmowanie się finansami jednostki gospodarczej, gdyż umiemy sami sobie z tym poradzić. Druga strona medalu jest taka, że właściciel firmy ma dużo na głowie, a jeśli do tego zostanie obciążony prowadzeniem księgowości, może to skutkować małą efektywnością i mogą pojawiać się częste błędy. Z tego powodu sposób ten powinniśmy stosować tylko w najmniejszych jednostkach, gdzie prowadzi się małą działalność.

Drugi ze sposobów to skorzystanie z usług biura księgowego. Obecnie istnieje wiele takich biur. Dodatkowo często świadczą one inne usługi, np. z zakresu optymalizacji podatkowej, więc ich pomoc może być dla nas bardzo przydatna. Czy wybór usług biura jest korzystny? Naszym zdaniem tak, ponieważ w przypadku, gdy przedsiębiorca nigdy nie miał do czynienia z księgowością, musi przekazać komuś zajmowanie się nią. Pozytywnym aspektem przekazania jej biuru jest to, że odpowiada ono w stu procentach za popełnione omyłki. Jest to też bardziej oszczędne rozwiązanie niż zatrudnienie księgowego. Bowiem nie musimy martwić się o wydatki dotyczące wynajmu lokalu czy zakupu przedmiotów potrzebnych do pracy (komputer, drukarka, segregatory, teczki itp.). Z drugiej jednak strony biuro rachunkowe świadczy usługi wielu firmom i może się zdarzyć, że jego pracownik nie będzie miał czasu dla nas w każdym momencie.

Trzeci sposób to jak już zostało wspomniane – przyjęcie na etat księgowego. Jest to wariant, który wymaga największych nakładów. Nie mniej jednak w niektórych sytuacjach nieodzowny. W jakim przypadku? Oczywiście w sytuacji, gdy firma jest duża i prowadzi działalność na szeroką skalę. Jest wtedy sporo dokumentów, co oznacza wiele operacji do zaksięgowania. Potrzebna jest więc osoba, która stale będzie przebywać na terenie naszej firmy i która w każdej chwili będzie mogła nam udzielić pomocy czy porady. Podczas prowadzenia szerokiej działalności nierzadko zdarza się też tak, że trzeba wyjechać na delegację, na której księgowego zabraknąć nie może.

Każda metoda prowadzenia księgowości posiada swoje pozytywne aspekty i ujemne aspekty. Wybór każdej opcji musi być dobrze przemyślany, bo jak widać różne sytuacje wymagają zastosowania odpowiedniego wariantu.