Zostać Vatowcem czy nie?

podatek VATDecydujesz się na rozpoczęcie działalności gospodarczej i nie wiesz, czy zostać płatnikiem podatku VAT? To pytanie stawia sobie wiele początkujących przedsiębiorców. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Wszystko zależy od rodzaju Twojej działalności oraz od grupy odbiorców, którzy będą kupować Twoje towary czy usługi.

Czym jest VAT? 

VAT to tzw podatek od wartości dodanej. W Polsce określa się go jako podatek od towarów i usług. VAT płaci się jedynie od swojego zarobku, dlatego że mamy możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

VAT należny związany jest ze sprzedażą przez naszą firmę usług lub produktów. Podatek ten „należy się” Urzędowi Skarbowemu od naszego przedsiębiorstwa.

VAT naliczony to podatek dotyczący zakupu usługi lub produktu przez naszą firmę. Zostanie naliczony przez kontrahenta, od którego kupujemy dany produkt czy usługę.

Kiedy się opłaca?

Potrącenie VATu naliczonego wiąże się z koniecznością uzyskania statusu vatowca, jeśli nabywcy naszych towarów czy usług również są płatnikami tego podatku. Naliczony przez nas VAT będą mogli sobie odliczyć , a my uzyskamy możliwość potrącania VAT od naszych zakupów. Od momentu kiedy zostaniemy podatnikami VAT, interesować nas będzie tylko kwota netto.

Natomiast w sytuacji, gdy nasi odbiorcy nie są płatnikami VAT, lepszą opcją będzie zwolnienie z tego podatku. To sprawi, że przy tym samym zarobku, ceny naszych produktów czy usług będą niższe.

Zwolnieni z VAT bez wyboru 

Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z opcji odliczania podatku VAT naliczonego. Są bowiem zwolnieni z VAT podmiotowo lub przedmiotowo. Tyczy się to przykładowo lektorów języków obcych czy lekarzy.

Pozostali biznesmeni mogą wybrać opcję zwolnienia w przypadku, gdy ich roczne obroty nie przewyższają 150 tys. zł w skali roku.

Drugie dno, czyli skazani na VAT 

Istnieją również tacy przedsiębiorcy, którzy obligatoryjnie są vatowcami, niezależnie od wysokości obrotów, czy wykonywanej działalności. Między innymi chodzi tu o osoby handlujące wyrobami ze złota oraz wszelkie podmioty świadczące usługi doradcze. Biznesmeni Ci, zanim rozpoczną prowadzenie działalności, powinni zarejestrować swoją firmę na potrzeby VAT.

Vatowiec musi się liczyć z tym, że może zostać w każdej chwili skontrolowany przez US, gdyż podatek od towarów i usług jest jednym z podstawowych źródeł dochodów budżetowych. Dlatego zostając podatnikiem, zadbaj o prawidłowe rozliczenia z fiskusem. Jeśli księgowością w Twojej firmie zajmuje się biuro rachunkowe, to ono jest odpowiedzialne za rozliczenia. Natomiast jeśli zajmujesz się tym sam, to najlepiej skorzystać z dobrego programu księgowego.

Rejestracja 

Aby zostać podatnikiem VAT, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R.